סוגי משאבות חום: כיצד לבחור את המשאבה הנכונה?

משאבות חום פועלות על ידי העברת חום מאזור אחד לאחר, במקום לייצר חום בעצמן כמו מערכות חימום מסורתיות. מה שהופך אותן לאופציה חסכונית יותר באנרגיה, מכיוון שהן משתמשות פחות בחשמל להפקת חום.

קיימים בשוק מספר סוגים שונים של משאבות חום, כל אחת עם היתרונות והחסרונות שלה. משאבות חום מקור אוויר הן הסוג הנפוץ ביותר, ופועלות על ידי הפקת חום מהאוויר שבחוץ והעברתו פנימה. משאבות חום מקור קרקע, הידועות גם כמשאבות חום גיאותרמיות, שואבות חום מהקרקע ויקרות יותר להתקנה אך יכולות להיות יעילות יותר באקלים קר יותר. ישנן גם משאבות חום היברידיות, המשלבות את היתרונות של משאבות חום מקור אוויר וקרקע. בחירת הסוג הנכון של משאבת חום לבית שלכם תהיה תלויה במספר גורמים, כולל אקלים, תקציב וגודל הבית.

הבנת סוגי משאבות חום

משאבות חום הן חלופה חסכונית באנרגיה למערכות חימום וקירור מסורתיות המשתמשות בדלקים מאובנים. הן פועלות על ידי העברת חום ממקום אחד לאחר, במקום יצירת חום. תהליך זה הופך אותם לבחירה מצוינת עבור בעלי בתים שרוצים להפחית את טביעת הרגל הפחמנית שלהם ולחסוך כסף בחשבון האנרגיה שלהם.

ישנם שלושה סוגים עיקריים של משאבות חום: מקור אוויר, מקור קרקע ומקור מים. לכל סוג יתרונות וחסרונות משלו, והבחירה הנכונה עבור בעל בית תלויה במספר גורמים, כולל אקלים, תקציב וצרכי אנרגיה.

סוגי משאבות חום מקור אוויר הן הסוג הנפוץ ביותר ופועלות על ידי הפקת חום מהאוויר מחוץ לבית. הם קלים להתקנה ולתפעול, מה שהופך אותם לבחירה פופולרית עבור בעלי בתים. עם זאת, הם פחות יעילים באקלים קר יותר ועשויים לדרוש מקור חימום גיבוי.

סוגי משאבות חום מקור קרקע, הידועות גם בשם משאבות חום גיאותרמיות, משתמשות בטמפרטורה הקבועה של כדור הארץ כדי לחמם ולקרר בית. הן יעילות יותר ממשאבות חום מקור אוויר אך יכולות להיות יקרות יותר להתקנה. עם זאת, יש להם תוחלת חיים ארוכה יותר והם יכולים לספק חיסכון משמעותי באנרגיה לאורך זמן.

סוגי משאבות חום ממקור מים משתמשות במים כמקור חום או כיור להעברת חום. הם משמשים לרוב במבנים מסחריים או בתים ליד גוף מים, כגון אגם או נהר. הם יעילים מאוד אך דורשים גישה למקור מים, מה שעלול להגביל את השימוש בהם באזורים מסוימים.

צינורות משאבת מים

משאבות חום מקור אוויר

משאבות חום מקור אוויר הן סוג פופולרי של משאבות חום שמפיקות חום מהאוויר החיצוני ומשתמשות בו לחימום הבית. הם פועלים על ידי ספיגת חום מהאוויר החיצוני ולאחר מכן דחיסתו כדי להעלות את הטמפרטורה שלו. לאחר מכן, האוויר המחומם מופץ ברחבי הבית שלך באמצעות רשת של תעלות או מאווררים.

משאבות אוויר הם בחירה מצוינת עבור בעלי בתים המחפשים פתרון חימום חסכוני באנרגיה. הם יעילים ביותר, כאשר דגמים מסוימים מסוגלים להשיג מקדם ביצועים (COP) של עד 4. המשמעות היא שלכל יחידת חשמל המשמשת להנעת משאבת החום, מופקות עד ארבע יחידות חום.

אחד היתרונות העיקריים שלהן הוא הרבגוניות שלהן. הן יכולות לשמש גם לחימום וגם לקירור, מה שהופך אותן לפתרון הכל-באחד מצוין למשך כל השנה. הם גם קלים יחסית להתקנה, כאשר רוב ההתקנות לוקחות רק יום או יומיים.

משאבות אלו מגיעות במגוון גדלים וסגנונות, מה שמקל על מציאת אחד שמתאים לצרכי החימום של הבית שלכם. הן זמינות בדגמים עם צינורות וחסרי צינור, כאשר דגמי צינורות הם אידיאליים עבור בתים גדולים יותר עם צינורות קיימים, ודגמים ללא צינורות מושלמים עבור בתים קטנים יותר או חדרים ללא צינורות.

משאבות חום מקור קרקע

משאבות חום מקור קרקע ידועות גם בתור משאבות חום גיאותרמיות. הם פועלים על ידי הפקת חום מהאדמה והעברתו לבניין כדי לספק חימום ומים חמים. משאבות אלו בעלות מערכת חימום יעילה ביותר שיכולה לחסוך לבעלי בתים כסף על חשבונות האנרגיה שלהם.

המרכיבים העיקריים של מערכת מקור קרקע כוללים לולאת קרקע, יחידת משאבת חום ומערכת הפצה. לולאת הקרקע היא סדרה של צינורות קבורים מתחת לאדמה שמזרימים תערובת של מים ונוגד קיפאון. יחידת משאבת החום שואבת חום מלולאת האדמה ומעבירה אותו לתוך המבנה. לאחר מכן מערכת ההפצה מזרימה את המים או האוויר המחוממים ברחבי הבניין כדי לספק חום.

משאבות אלו מתאימות למגוון רחב של נכסים, כולל בניינים חדשים ומבנים קיימים. הם פועלים בצורה הטובה ביותר בנכסים עם חימום תת רצפתי או רדיאטורים גדולים, מכיוון שהם פועלים בטמפרטורות נמוכות יותר ממערכות חימום מסורתיות. ניתן להשתמש במשאבות אלו גם לקירור בחודשי הקיץ על ידי היפוך התהליך והפקת חום מהבניין והעברתו לאדמה.

אחד היתרונות העיקריים של משאבות גיאותרמיות הוא היעילות הגבוהה שלהן. הם יכולים לספק עד ארבע יחידות חום עבור כל יחידת חשמל המשמשת להפעלת המערכת. המשמעות היא שהם יכולים להיות זולים יותר להפעלה מאשר מערכות חימום מסורתיות. למשאבות אלו יש גם תוחלת חיים ארוכה, עם מערכות רבות שנמשכות למעלה מ-25 שנה.

עם זאת, הן עשויות להיות יקרות להתקנה, במיוחד אם בנכס אין כבר חימום תת רצפתי או רדיאטורים גדולים. לולאת הקרקע דורשת חפירה של שטח קרקע גדול ויכולה להיות יקרה להתקנה. חשוב לקחת בחשבון את העלויות הראשונות של מערכת גיאותרמית לפני שתחליטו אם היא מתאימה לנכס שלכם.

משאבות חום ספיגה

משאבות חום ספיגה הן סוג של משאבת חום המשתמשת בסוג שונה של נוזל קירור מאשר משאבות חום מסורתיות. במקום להשתמש בנוזל קירור שנדחס ואז מורחב ליצירת קירור או חימום, משאבות חום ספיגה משתמשות בקירור שנספג בנוזל ומשתחרר לאחר חימום.

הסוג הנפוץ ביותר של משאבת חום ספיגה משתמש במים כחומר הקירור ובליתיום ברומיד כסופג. המים מחוממים, מה שגורם להם להתאדות ולספוג בתמיסת הליתיום ברומיד. לאחר מכן מתחממים התמיסה, מה שגורם למים להשתחרר ולהתאדות שוב. תהליך זה יוצר חום, שניתן להשתמש בו כדי לחמם את הבית או הבניין.

משאבות חום ספיגה משמשות לעתים קרובות במסגרות מסחריות או תעשייתיות מכיוון שהן יכולות להיות יעילות יותר ממשאבות חום מסורתיות ביישומים בקנה מידה גדול. הם גם ידידותיים יותר לסביבה מכיוון שהם אינם משתמשים בחומרי קירור מסורתיים שעלולים להזיק לסביבה.

עם זאת, משאבות חום ספיגה יכולות להיות יקרות יותר להתקנה ולתחזוקה מאשר משאבות חום מסורתיות. הם גם דורשים מקור חום, כגון גז טבעי או אנרגיה סולארית, כדי לפעול. המשמעות היא שהם לא יכולים להיות האפשרות הטובה ביותר לחימום וקירור מגורים אלא אם כן לבעל הבית יש גישה למקור חום אמין ובמחיר סביר.

סוגים של משאבות חום לחימום תת רצפתי

משאבות חום מיני מפוצלות ללא צינור

משאבות חום מיני מפוצלות ללא צינור הן סוג פופולרי של משאבת חום שניתן להתקין ללא צורך בתעלות. הם משמשים לעתים קרובות לחימום וקירור חדרים או אזורים בודדים בבית או בבניין, מה שהופך אותם לבחירה מצוינת עבור אלה שרוצים לחסוך כסף בעלויות האנרגיה.

אחד היתרונות העיקריים של משאבות חום מיני מפוצלות ללא צינור הוא היעילות האנרגטית שלהן. הם צורכים פחות אנרגיה ממערכות חימום וקירור מסורתיות, מה שיכול לעזור להפחית את חשבונות האנרגיה החודשיים שלך. הם גם קלים להתקנה, ויכולים לפעול תוך מספר שעות בלבד.

יתרון נוסף של משאבות חום מיני מפוצלות ללא צינור הוא הגמישות שלהן. ניתן להתקין אותם במגוון מקומות, כולל על קירות, תקרות ורצפות. זה הופך אותם לבחירה מצוינת עבור בתים ובניינים עם שטח מוגבל.

משאבות חום מיני מפוצלות ללא צינור הן גם שקטות מאוד. הם פועלים ברמת רעש נמוכה, מה שהופך אותם לבחירה מצוינת עבור חדרי שינה, חדרי מגורים ואזורים אחרים שבהם הרעש מהווה דאגה.

בסך הכל, משאבות חום מיני מפוצלות ללא צינור הן בחירה מצוינת למי שרוצה מערכת חימום וקירור חסכונית באנרגיה, גמישה ושקטה. הם קלים להתקנה ויכולים להיות דרך מצוינת לחסוך כסף בעלויות האנרגיה.

בחירת סוג משאבת חום המתאימה לכם

כאשר מדובר בבחירת משאבת החום הנכונה, ישנם מספר גורמים שיש לקחת בחשבון. הנה כמה נקודות עיקריות שכדאי לזכור:

סוגי משאבות חום

קודם כל, אתם צריכים להחליט איזה סוג של משאבת חום מתאים לכם. ישנם שלושה סוגים עיקריים של משאבות חום:

  • משאבות חום מקור אוויר: אלו הן הסוג הנפוץ ביותר של משאבות חום. הם פועלים על ידי חילוץ חום מהאוויר שבחוץ והכנסתו פנימה כדי לחמם את הבית שלך.
  • משאבות חום מקור קרקע: אלו ידועות גם בתור משאבות חום גיאותרמיות. הם פועלים על ידי הפקת חום מהאדמה ושימוש בו לחימום הבית שלך.
  • משאבות חום ממקור מים: אלו פועלות על ידי הפקת חום ממקור מים סמוך, כגון אגם או נהר.

לכל סוגי משאבות חום יש יתרונות וחסרונות משלהם. שקול גורמים כגון האקלים שלכם, גודל הנכס וזמינות מקור מים קרוב לפני קבלת החלטה.

יעילות

גורם חשוב נוסף שיש לקחת בחשבון הוא היעילות של משאבת החום. חפש משאבת חום עם דירוג גבוה של SEER (יחס יעילות אנרגטית עונתית) או HSPF (גורם ביצועים עונתי לחימום). ככל שהדירוג גבוה יותר, כך משאבת החום תהיה יעילה יותר.

גודל

חשוב גם לבחור סוגי משאבות חום בגודל המתאים לבית שלכם. משאבת חום קטנה מדי לא תוכל לחמם את הבית ביעילות, בעוד משאבת חום גדולה מדי תבזבז אנרגיה ותעלה לכם יותר כסף. קבלן מקצועי יכול לעזור לכם לקבוע את משאבת החום הנכונה עבור הבית שלכם.

עלות

לבסוף, שקלו את העלות של סוגי משאבות החום. בעוד שמשאבת חום יעילה יותר עשויה לעלות יותר מראש, היא תחסוך לכם כסף בטווח הארוך בחשבונות החשמל. הקפידו לקחת בחשבון גם את עלות ההתקנה.

סוגי משאבות חום

גורמים שיש לקחת בחשבון בבחירת סוגי משאבות חום

בעת בחירת מערכת משאבת חום, ישנם מספר גורמים שיש לקחת בחשבון כדי להבטיח שתבחרו את המערכת המתאימה לצרכים שלכם.

אקלים

אחד הגורמים החשובים ביותר שיש לקחת בחשבון הוא האקלים שבו אתם חיים. אם אתם גרים באזור עם אקלים מתון, ייתכן שתוכל להשתמש במשאבת חום מקור אוויר. עם זאת, אם אתם גרים באזור עם טמפרטורות קיצוניות יותר, משאבת חום מים עשויה להיות אפשרות טובה יותר.

גודל הבית

גודל הבית שלכם הוא שיקול חשוב נוסף. אם יש לכם בית גדול, ייתכן שתזדקק למערכת משאבת חום גדולה יותר כדי לחמם או לקרר את הבית בצורה מספקת. עם זאת, אם יש לכם בית קטן, מערכת קטנה יותר עשויה להספיק.

יעילות

מערכות משאבות חום משתנות ביעילותן, וחשוב לבחור מערכת יעילה ככל האפשר. זה לא רק יעזור להפחית את חשבונות האנרגיה, אלא גם יקטין את טביעת הרגל הפחמנית שלכם.

עלות

עלות היא גם שיקול חשוב בבחירת סוגי משאבות חום. למרות שמערכת יעילה יותר עשויה לעלות יותר מראש, היא עשויה לחסוך לכם כסף בטווח הארוך על ידי הפחתת חשבונות החשמל.

תחזוקה

לבסוף, חשוב לשקול את דרישות התחזוקה של המערכת שתבחר. מערכות מסוימות דורשות תחזוקה רבה יותר מאחרות, וחשוב לבחור מערכת שתוכל לתחזק בקלות ובמחיר סביר.

על ידי התחשבות בגורמים אלה ובחירת משאבת החום המתאימה לצרכים שלך, תוכל להבטיח שתקבל את המערכת היעילה והיעילה ביותר עבור הבית או העסק שלך.

התקנה ותחזוקה

בכל הנוגע להתקנת משאבת חום, חשוב להזמין טכנאי מקצועי על מנת לוודא שהמערכת מותקנת כהלכה. התקנה לא נכונה עלולה להוביל ליעילות מופחתת ולהגדלת עלויות האנרגיה. הטכנאי יוכל גם להתאים את גודל משאבת החום לבית ולוודא שהיא לא גדולה מדי ולא קטנה מדי עבור החלל.

לאחר התקנת משאבת החום, חשוב להתעדכן בתחזוקה שוטפת כדי להבטיח שהיא תמשיך לפעול כראוי. זה כולל ניקוי או החלפת מסנני אוויר באופן קבוע, בדיקה וניקוי של היחידה החיצונית ותזמון תחזוקה שנתית עם טכנאי מקצועי.

בנוסף לתחזוקה שוטפת, ישנם כמה דברים שבעלי בתים יכולים לעשות כדי להבטיח שמשאבת החום שלהם פועלת במיטבה. אלה כוללים:

  • שמירה על השטח שמסביב ליחידה החיצונית נקי מפסולת וצמחייה
  • לוודא שפתחי האוורור הפנימיים אינם חסומים על ידי רהיטים או חפצים אחרים
  • הגדרת התרמוסטט לטמפרטורה מתאימה והימנעות מהתאמות תכופות

על ידי ביצוע טיפים אלה ושמירה על התחזוקה השוטפת, בעלי בתים יכולים להבטיח שמשאבת החום שלהם תמשיך לספק חימום וקירור יעילים ואמינים במשך שנים רבות.

אז מה היה לנו?

לייעוץ עם מומחה והצעת מחיר השאירו פרטים

Picture of יגאל פסחוב
יגאל פסחוב

הסיבה העיקרית שבזכותה נחשפתי לתחום של מערכות חימום תת רצפתי היא בגלל שהבן הבכור שלי סובל מאסתמה. הצורך שלנו למצוא אפשרויות חימום בחורף מבלי לגרום לייבוש של האוויר והחמרה של הסימפטומים הביאו אותי לחקור לעומק את העולם של פתרונות הסקה וחימום ביתיים. עד שמצאתי את האחד שלי - מערכת חימום תת רצפתי