חימום תת רצפתי חשמלי

כאשר אנו מתעמקים בעולם החימום התת רצפתי החשמלי, מתברר שהטכנולוגיה המודרנית הזו חוללה מהפכה באופן שבו אנו מחממים את הבתים ואת חללי העבודה שלנו. עם שיטה יעילה, נוחה וחסכונית, אין זה פלא שאנשים רבים פונים לפתרון החדשני הזה.

חימום תת רצפתי חשמלי פועל באמצעות רשת של כבלי תיל דקים או מחצלות, המותקנים מתחת לפני השטח של הרצפות שלכם. כאשר מועבר זרם חשמלי דרך הכבלים הללו, הם מתחממים, מעבירים חום לחומר הריצוף ובהמשך מקרינים חום לחדר. תהליך זה אינו רק חסכוני באנרגיה, אלא הוא גם מבטיח פיזור עקבי ואחיד של החום בכל החלל.

יתרה מכך, מערכות חימום תת רצפתי חשמלי מציעות יתרונות שונים המאפשרים התאמה אישית ובקרה. לדוגמה, בעלי בתים יכולים לבחור מבין אפשרויות תרמוסטט שונות, המאפשרות להם לווסת במדויק את טמפרטורות החדר, כמו גם להגדיר טיימרים ולוחות זמנים כדי למקסם את הנוחות ולחסוך בצריכת האנרגיה. ככל שנחקור עוד יותר את הטכנולוגיה הזו, נלמד על היתרונות והשיקולים הנלווים לחימום תת רצפתי חשמלי.

חימום תת רצפתי חשמלי

הבנת חימום תת רצפתי חשמלי

יש כמה יתרונות לשימוש בחימום תת רצפתי חשמלי בחללים שלנו. מכיוון שהוא מותקן מתחת לרצפה, הוא מבטל את הצורך במזגנים מגושמים שתופסים שטח יקר בקיר. בנוסף, הוא מספק חום עקבי על פני כל שטח הרצפה, מה שמוביל לנוחות מוגברת ויעילות כללית. הנה כמה נקודות מפתח לגבי חימום תת רצפתי חשמלי:

 • יעילות: למערכות חימום תת רצפתי חשמלי יש בזבוז אנרגיה נמוך מאוד, מה שמבטיח שרוב האנרגיה המשמשת מומרת לחום.
 • נוחות: חום מוקרן מהרצפה טוב יותר במתן פיזור חום אחיד בהשוואה למזגנים, ויוצר סביבה נוחה יותר.
 • התקנה קלה: מערכות חשמליות בדרך כלל קלות יותר להתקנה מאשר מערכות מבוססות מים, מה שהופך אותן למתאימות לבתים הנמצאים בשיפוץ וגם לבנייה חדשה.
 • תחזוקה נמוכה: ללא חלקים נעים, חימום תת רצפתי חשמלי דורש תחזוקה מינימלית.

כדי להשיג את התוצאות הטובות ביותר עם חימום תת רצפתי חשמלי, עלינו לשקול מספר גורמים. ראשית, יש להתקין בידוד מתאים מתחת למערכת החימום כדי למנוע איבוד חום. שנית, עלינו להשתמש בתרמוסטט מתאים כדי לווסת את הטמפרטורה ולנטר את צריכת האנרגיה. לבסוף, שיתוף פעולה עם איש מקצוע מיומן להתקנה יוודא שהמערכת שלנו פועלת ביעילות וביעילות.

סוגי חימום תת רצפתי חשמלי

חימום תת רצפתי בתוך לוח

חימום תת רצפתי בתוך לוח, המכונה לעתים קרובות חימום "מוטבע", כולל כבלי חימום משובצים ישירות ביסוד לוח הבטון. מערכת מסוג זה חסכונית באנרגיה מכיוון שהיא מפזרת את החום באופן שווה בכל החלל. כאשר חדר דורש חימום, אנו מתחילים בחימום איטי של הלוח. מכיוון שהלוח שומר על החום, הוא מספק חום עקבי ונוח לחדר שמעליו.

יתרונות:

 • חסכוני באנרגיה
 • חלוקת חום אחידה
 • מתאים לבנייה חדשה או לשיפוץ מלא

חסרונות:

 • לוקח יותר זמן לחמם
 • לא מתאים לדרישות תגובת חום מהירה יותר

חימום מתחת לאריחים

מערכות חימום תת-אריחי מותקנות ישירות מתחת למשטח הריצוף, כגון אריחי קרמיקה או פורצלן. סוג זה מספק תגובת חום מהירה, מה שהופך אותו למתאים לחדרי אמבטיה ומטבחים בהם רצוי זמן חימום מהיר יותר. גופי החימום הדקים בנוחות מותקנים בקלות מבלי לשנות את גובה הרצפה כשהם ממוקמים בין דבק האריחים לאריחים.

יתרונות:

 • תגובת חום מהירה יותר
 • בלתי נראה וחוסך מקום
 • אידיאלי עבור חדרי אמבטיה ומטבחים

חסרונות:

 • צריכת אנרגיה גבוהה יותר
 • לא מתאים לרצפות שטיחים או עץ

מערכת חימום בתוך תערובת מלט

למערכות חימום בתוך תערובת המלט יש כבלי חימום משובצים בשכבת המלט, אשר מונחת לאחר מכן על גבי לוח הבטון או שכבת הבידוד. שכבת המלט מסייעת בהגנה על כבלי החימום ומאפשרת שליטה מדויקת יותר על טמפרטורת הרצפה. סוג זה של מערכת חימום מתאים לסוגים שונים של חיפויי רצפה, כגון אריחים, שטיחים או עץ.

יתרונות:

 • רב-תכליתי עם כיסויי רצפה שונים
 • בקרת טמפרטורה מדויקת
 • כבלי חימום עמידים ומוגנים

חסרונות:

 • תגובת חום איטית יותר בהשוואה לחימום מתחת לאריחים
 • דורש התקנת שכבת מלט נוספת
רצפה מחוממת עם חימום תת רצפתי חשמלי

יתרונות של חימום תת רצפתי חשמלי

משפר את הנוחות

אחד היתרונות העיקריים של חימום תת רצפתי חשמלי הוא הנוחות המשופרת שהוא מספק. עם סוג זה של חימום, לא נחווה נקודות קור כפי שמקובל במזגנים מסורתיים. החום מופץ באופן שווה על פני הרצפה, מה שמבטיח טמפרטורה עקבית ונעימה בכל חללי המגורים שלנו. יתר על כן, הוא שקט, ומאפשר לנו ליהנות מסביבה שלווה ומרגיעה יותר.

התקנה קלה

יתרון נוסף של מערכות חימום תת רצפתי חשמלי הוא קלות ההתקנה שלהן. ניתן להתקין מערכות אלו הן בנכסים חדשים והן בבתים ישנים במהלך שיפוץ. גופי החימום דקים, מה שהופך אותם לבלתי בולטים ותואמים למגוון סוגי רצפות, כולל אריחים, עץ ושטיח. בנוסף, חימום תת רצפתי חשמלי דורש תחזוקה מינימלית, וחוסך לנו זמן ומאמץ בטווח הארוך.

יעילות אנרגטית

לבסוף, מערכות חימום תת רצפתי חשמלי ידועות ביעילות האנרגטית שלהן. על ידי שימוש בתרמוסטט הניתן לתכנות, נוכל לשלוט בטמפרטורה בחדרים בודדים ולתזמן מתי החימום מופעל. זה מאפשר לנו לייעל את צריכת האנרגיה שלנו ולהוזיל את חשבונות החשמל שלנו תוך כדי הנאה מחדרי מגורים נוחים וחמים. יתרה מכך, מכיוון שמערכות חימום תת רצפתי חשמלי אינן מסתמכות על מים חמים לייצור חום, אין צורך בדוד או בצנרת נוספת, דבר התורם עוד יותר לחיסכון באנרגיה.

חסרונות של חימום תת רצפתי חשמלי

עלות התקנה ראשונית

למרות שחימום תת רצפתי חשמלי מספק יתרונות רבים, עלינו לקחת בחשבון את עלות ההתקנה הראשונית. המחיר ישתנה בהתאם לגורמים כמו גודל הרצפה, סוג המערכת שנבחרה ודמי ההתקנה. בדרך כלל, מערכות חימום תת רצפתי חשמלי יקרות יותר להתקנה למטר מרובע בהשוואה לשיטות חימום מסורתיות.

עם זאת, חשוב לזכור כי מדובר בהוצאה חד פעמית, והחיסכון באנרגיה לטווח ארוך עשוי לקזז את העלות הראשונית.

אתגרי התאמה

חסרון פוטנציאלי נוסף של חימום תת רצפתי חשמלי הוא אתגרי ההתאמה שהוא עלול להציב. מערכות חימום תת רצפתי חשמלי עובדות בצורה הטובה ביותר כשהן מותקנות בחללים מבודדים היטב. בבתים ישנים או בבתים עם בידוד פחות יעיל, החום עלול לברוח מהר יותר, להפחית את האפקטיביות הכוללת של המערכת ולגרום לצריכת אנרגיה גבוהה יותר. לפני התקנת מערכת חימום תת רצפתי חשמלית, חיוני להעריך את איכות הבידוד של החלל.

בנוסף לדאגות הבידוד, עלינו לשקול גם את ההתאמה של חומרי ריצוף ספציפיים. לא כל כיסויי הרצפה מתאימים למערכות חימום תת רצפתי חשמלי. לדוגמה:

 • ריצוף עץ מצריך התייחסות מדוקדקת לסוג העץ וליכולתו לעמוד בשינויי טמפרטורה.
 • אריחי קרמיקה יכולים לעמוד ברמות חום גבוהות, אך הם דורשים התקנה של מומחה כדי למנוע סדקים.
 • רצפות למינציה וויניל מצייתות להנחיות טמפרטורה קפדניות, מה שמחייב לבדוק את רמות התאימות למערכת החימום התת רצפתי.

תהליך התקנה

הכנה

לפני שנתחיל בהתקנה של חימום תת רצפתי חשמלי, חשוב להכין את השטח. אנו מתחילים בבדיקת תת הרצפה כדי לוודא שהיא נקייה, יבשה ומפולסת. במידת הצורך, אנו מורחים תרכובת פילוס עצמית ונותנים לה להתייבש לחלוטין. אנו גם בודקים אם יש מסמרים בולטים, ברגים או פסולת שעלולים להזיק למערכת החימום. לבידוד הרצפה ולשיפור היעילות האנרגטית אנו ממליצים להניח שכבת בידוד מתאימה.

התאמה

לאחר הכנת השטח, אנו מתחילים בפריסת שטיח החימום בזהירות, התאמתו כך שיתאים לצורת החדר ולמידותיו. עבור אזורים מורכבים יותר, אנו משתמשים במערכות כבלי חימום ומפזרים אותם באופן שווה על פני שטח הרצפה.

בהתאם להנחיות היצרן, אנו מחברים את מערכת החימום לתרמוסטט ומנתבים את חיישן הטמפרטורה למיקום הרצוי. אנו דואגים להימנע מחפיפה של כבלי חימום, שכן הדבר עלול לגרום להתחממות יתר ולנזק.

כדי לאבטח את גופי החימום, אנו משתמשים בסרט דבק או ברצועות תיקון שסופקו על ידי היצרן. אנו תמיד מבטיחים רווח של לפחות 100 מ"מ מקירות או חפצים קבועים, כמו גם מרחק מינימלי של 50 מ"מ בין חוטים או כבלים.

בדיקה

לאורך ההתקנה, חיוני לבדוק את המערכת במרווחי זמן קבועים. באמצעות מולטימטר דיגיטלי, אנו בודקים את ההתנגדות של כבלי חימום הרצפה כדי לוודא שהיא בטווח הסבילות שצוין על ידי היצרן. אנו גם מאשרים חיבור חיישן ותרמוסטט תקין.

לאחר השלמת ההתאמה ומערכת החימום התת רצפתי פועלת כהלכה, אנו ממשיכים בהנחת הרצפה. אנו נתקין את הריצוף לפי הוראות יצרן הריצוף תוך הקפדה על פגיעה בכבלים או גופי חימום. לבסוף, אנו בודקים את חימום הרצפה פעם אחרונה כדי להבטיח פונקציונליות ויעילות נאותות.

עלות חימום תת רצפתי חשמלי

כאשר בוחנים התקנת חימום תת רצפתי חשמלי, חשוב לקחת בחשבון את העלויות הקשורות למערכת. אנו מכירים בכך שהבנת העלויות הללו חיונית לקבלת החלטה מושכלת. לכן, נעמיק בהוצאות הקשורות לרכישה, התקנה והפעלת חימום תת רצפתי חשמלי.

עלויות התקנה הן בדרך כלל בין 120 ל-160 ש״ח למטר. בנוסף, כל חדר דורש בקר לוויסות הטמפרטורה, מה שעולה בסביבות ה 600 ש״ח נוספים לחדר. זכרו שככל שהשטח שאתה מתכוון לחמם גדול יותר, כך העלות הכוללת תהיה גבוהה יותר. בנוסף, יש לקחת בחשבון את כל ההכנות או השינויים הדרושים בתת הרצפה בעלות ההתקנה הכוללת.

לאחר ההתקנה, צריכת החשמל הופכת לגורם עלות עיקרי. מערכות חימום תת רצפתי חשמלי ממירות את רוב האנרגיה שהן משתמשות בהן לחימום, מה שהופך אותן ליעילות ביותר. למרות שבדרך כלל יש להם עלויות תפעול גבוהות יותר בהשוואה למערכות מבוססות מים, העלות לקילוואט-שעה עשויה להשתנות בהתאם למיקום ולספק האנרגיה שלך.

בין הגורמים המשפיעים על צריכת החשמל הם הגדרות התרמוסטט, איכות הבידוד וגודל החדר המחומם. חשוב לציין שהשקעה בבידוד נאות ושימוש בתרמוסטטים הניתנים לתכנות יסייעו לשלוט בצריכת האנרגיה ולהוזיל את עלויות התפעול.

תחזוקה ופתרון בעיות

מערכות חימום תת רצפתי חשמלי הן בדרך כלל קלות לתחזוקה ולעתים רחוקות נתקלות בבעיות. עם זאת, כאשר אכן מתעוררות בעיות, חשוב לטפל בהן במהירות וביעילות. בחלק זה, נדון במשימות התחזוקה החיוניות ובכמה עצות לפתרון בעיות לבעיות נפוצות שעלולות להתרחש.

תחזוקה שוטפת של מערכת החימום התת רצפתי החשמלית שלך היא די פשוטה. אחת המשימות החשובות ביותר היא לשמור על משטח הרצפה נקי וללא אבק, לכלוך ופסולת שעלולים לגרום למערכת לעבוד פחות יעיל. הקפידו להשתמש בשיטות ניקוי עדינות והימנעו משימוש בחומרים שוחקים, שכן אלו עלולים לפגוע בגופי החימום. כמו כן, היזהר משימוש במים מוגזמים בעת הניקוי, מכיוון שהם עלולים לחלחל לתוך המפרקים ולגרום נזק למערכת.

היבט חשוב נוסף של תחזוקה הוא בדיקת הגדרות התרמוסטט מעת לעת. זה מבטיח שהמערכת מוגדרת לטמפרטורה המתאימה לנוחות ויעילות אנרגטית. זה גם רעיון טוב לפקוח עין על צריכת האנרגיה שלך כדי לזהות אי סדרים שעלולים להצביע על בעיות במערכת.

במקרה של תקלה או כשל במערכת החימום התת רצפתי החשמלית שלך, ישנם כמה שלבי פתרון בעיות שאתה יכול לבצע:

 • אמת את אספקת החשמל: בדוק אם יש חשמל למערכת על ידי בדיקת מפסק המעגל, הנתיך או הארקה . ודא שהם פועלים כהלכה.
 • בדוק את התרמוסטט: ודא שהגדרות התרמוסטט נכונות ושהוא פועל כהלכה. במידת הצורך, נסה להחליף את הסוללות של התרמוסטט או לאפס את המכשיר להגדרות היצרן.
 • בדוק את החיווט: בדוק בזהירות אם יש סימני נזק, חיבורים רופפים או בלאי בכבלים החשמליים. זה כולל הן את חוטי האספקה והן את כבלי החימום המותקנים מתחת לרצפה. אם אתה חושד בבעיה בחיווט, עדיף להתייעץ עם חשמלאי מוסמך כדי לטפל בבעיה בבטחה.
 • בדוק את גופי החימום: בעזרת מולטימטר, ניתן לבדוק את ההתנגדות של גופי החימום כדי לוודא שהם נמצאים בטווח שצוין של היצרן. כל סטייה משמעותית יכולה להצביע על בעיה בגופי החימום. מומלץ לפנות ליצרן לתמיכה במקרים כאלה.

זכור כי הבטיחות שלך תמיד צריכה להיות במקום הראשון כאשר אתה עוסק במערכות חשמל. אם אינך בטוח כיצד להמשיך בפתרון תקלות, עדיף להתייעץ עם איש מקצוע.

הכנה של ריצוף חשמלי תת רצפתי

בחירת מערכת חימום תת רצפתי חשמלי

כשאר אנו בוחרים מערכת חימום תת רצפתי חשמלית, עלינו לקחת בחשבון גורמים שונים כדי להבטיח שהיא עומדת בדרישות שלנו. נדון בכמה מהגורמים הללו בפסקאות הבאות.

ראשית, חיוני לקבוע את סוג הריצוף של החלל שלנו. סוגים שונים של חומרי ריצוף דורשים מערכות חימום ספציפיות. לדוגמה, רצפות אריחים ואבן זקוקות למערכת תפוקת חום גבוהה, בעוד שרצפות למינציה ורצפות עץ מהונדסות דורשות מערכת תפוקת חום נמוכה יותר כדי למנוע עיוות או נזק.

לאחר מכן, עלינו לחשוב על שיטת ההתקנה. ישנן שתי אפשרויות התקנה נפוצות: חוט רופף ומחצלות חימום. מערכות חוט רופפות הן גמישות ויכולות לכסות אזורים בעלי צורה לא סדירה, מה שהופך אותם לאידיאליים עבור חללים קטנים או מורכבים. מחצלות חימום, לעומת זאת, הן בגודל קבוע מראש וקלות להתקנה, מה שהופך אותן למתאימים לאזורים גדולים יותר ופתוחים.

היבט נוסף שיש לקחת בחשבון הוא מערכת הבקרה. כדאי לנו לחפש תרמוסטט העונה על הדרישות והתקציב שלנו. ישנם תרמוסטטים דיגיטליים בסיסיים המאפשרים לנו להגדיר טמפרטורות ולוחות זמנים, אך אנו יכולים למצוא גם תרמוסטטים מתקדמים עם מסך מגע עם תכונות חכמות כגון שלט רחוק, נתוני צריכת אנרגיה ותאימות למערכות אוטומציה ביתית.

לבסוף, חשוב לחשוב על עלות התפעול, הכוללת לא רק את ההשקעה הראשונית במערכת אלא גם את עלויות החשמל השוטפות. עלינו לשקול את יעילות המערכת ועד כמה היא תואמת את צורכי החימום שלנו כדי להעריך טוב יותר את העלויות ארוכות הטווח.

על ידי התחשבות בגורמים אלה, נוכל לבחור את מערכת החימום התת רצפתי החשמלית המתאימה ביותר לחלל שלנו, תוך הבטחת ביצועים מיטביים ונוחות משופרת.

חימום תת רצפתי חשמלי יכול להיות חסכוני באנרגיה מכיוון שהוא מספק חימום אחיד ועקבי. עם זאת, היעילות שלו תלויה בגורמים כמו בידוד, הגדרות תרמוסטט והתקנה נכונה.

חימום תת רצפתי חשמלי תואם למגוון רחב של חיפויי רצפה, כולל אריחים, אבן, למינציה, עץ מהונדס, שטיח ואפילו סוגים מסוימים של ריצוף ויניל.

כן, ניתן להרכיב חימום תת רצפתי חשמלי בבתים קיימים. עם זאת, ייתכן שיהיה צורך להסיר את הריצוף והתת-רצפה הקיימים כדי להתקין את גופי החימום.

מערכות חימום תת רצפתי חשמלי בטוחות כשהן מותקנות כהלכה. יש להם תכונות בטיחות מובנות למניעת התחממות יתר, ורבים מגיעים עם תרמוסטטים המווסתים את הטמפרטורה.

חימום תת רצפתי חשמלי פולט קרינת חום אינפרא אדומה. קרינה זו מתייחסת להעברת אנרגיית חום בצורה בטוחה ויעילה לחימום חדר, אך היא אינה דומה לקרינה מזיקה. מערכות אלו נועדו לספק חימום נוח ויעיל ללא כל סיכונים בריאותיים הקשורים לקרינה מייננת.

אז מה היה לנו?

לייעוץ עם מומחה והצעת מחיר השאירו פרטים

Picture of יגאל פסחוב
יגאל פסחוב

הסיבה העיקרית שבזכותה נחשפתי לתחום של מערכות חימום תת רצפתי היא בגלל שהבן הבכור שלי סובל מאסתמה. הצורך שלנו למצוא אפשרויות חימום בחורף מבלי לגרום לייבוש של האוויר והחמרה של הסימפטומים הביאו אותי לחקור לעומק את העולם של פתרונות הסקה וחימום ביתיים. עד שמצאתי את האחד שלי - מערכת חימום תת רצפתי