חימום תת רצפתי מים או חשמל

מערכות חימום תת רצפתי על בסיס מים, הידועות גם כמערכות הידרוניות, מסתמכות על מים מחוממים המוזרים דרך צינורות המוטבעים מתחת לרצפה. שיטה זו חסכונית באנרגיה וניתנת לשילוב בקלות עם מקורות חום שונים, כגון דוודים או משאבות חום. מצד שני, חימום תת רצפתי חשמלי עושה שימוש בכבלי חשמל או מחצלות המותקנים מתחת לריצוף. מערכות אלו ידועות בגמישותן ובקלות ההתקנה שלהן, מה שהופך אותן לבחירה פופולרית עבור אזורים קטנים יותר או שיפוץ נכסים.

מאפייןחימום תת רצפתי חשמליחימום תת רצפתי מים
זמן התחממות המערכתמהר (תוך 30 דקות)לאט (מספר שעות)
טמפרטורה מקסימליתטווח של 40-50°C טווח של 50-60°C
עלות חשמלגבוהה יותר בטווח הארוךנמוך יותר בטווח הארוך
קושי בהתקנהפשוט יחסית, ניתן להתקנה בבית קייםמסובך, דורש התקנה בבנייה חדשה או בתהליך של שיפוץ
תאימות לרצפהמתאים לרוב סוגי הרצפהמתאים לרוב סוגי הרצפה
ריצוף מומלץאריחים, אבן, למינציה, וינילאריחים, אבן, בטון, עץ
שינוי בגובה הרצפהתוספת גובה מינימלית לרצפהמוסיף גובה רב יותר לרצפה
בקרת אזוריםניתן להגדיר בקרת אזורים בקלות עבור כל חדרדורש התאמה ותכנון על מנת לאפשר בקרת אזורים
תחזוקהתחזוקה מינימלת, מעט חלקים נעיםלא דורש כמעט תחזוקה מלבד מדי פעם תחזוקת הצנרת והשסתומים.
ידידותי לסביבהפחות ידידותי לסביבהידידותי לסביבה
הוצאה ראשוניתעלות התקנה ועבודה נמוכים יחסיתעלות התקנה ועבודה גבוהים יותר
יעילות פליטת חוםיעילות גבוהה, מחמם את הרצפה והסביבהיעילות גבוהה עם פיזור חום אחיד

יתרונות וחסרונות של חימום תת רצפתי של מים

מערכות חימום תת רצפתי של מים הפכו פופולריות יותר ויותר בשנים האחרונות בשל יעילותן האנרגטית והשפעות החימום הנעימות שלהן. עם זאת, הם לא מתאימות לכל מצב. בחלק זה, נחקור את היתרונות והחסרונות של מערכות חימום תת רצפתי על בסיס מים כדי לעזור לכם לקבל החלטה מושכלת.

יתרונות:

 • חסכוני באנרגיה: מערכות חימום תת רצפתי של מים יכולות להיות חסכוניות יותר באנרגיה מרדיאטורים מסורתיים או חימום תת רצפתי חשמלי, בשל יכולתן לפזר חום באופן שווה בטמפרטורות נמוכות יותר.
 • נוחות: רצפות מחוממות מספקות סביבת מגורים נעימה ונוחה יותר מכיוון שהן מפזרות את החום באופן שווה על פני החדר ויוצרות טמפרטורת החדר עקבית יותר.
 • מתאים לחיפויי רצפה שונים: ניתן להשתמש בחימום תת רצפתי במים עם מגוון רחב של חיפויי רצפה, כולל אריחים, אבן ועץ, המציעים גמישות רבה יותר בעיצוב הפנים.
 • זרימת אבק מופחתת: רדיאטורים יכולים להזרים חלקיקי אבק הנישאים באוויר, בעוד חימום תת רצפתי מספק סביבה פנימית נקייה ובריאה יותר.

חסרונות:

 • עלות התקנה גבוהה יותר: התקנת חימום תת רצפתי של מים עשויה להיות יקרה יותר בהשוואה למערכות חשמליות, במיוחד אם מתקינים מחדש נכס קיים.
 • זמן התקנה ארוך יותר: התקנת מערכת מבוססת מים דורשת עבודה וזמן רב יותר בשל הצנרת המורכבת הכרוכה בכך.
 • התאמה: מערכות חימום תת רצפתי של מים מתאימות יותר למבנים חדשים או שיפוצים גדולים, מכיוון שהן עשויות לדרוש שינויים בגובה הרצפה, מה שעלול להיות בלתי מעשי בחלק מהנכסים הקיימים.
 • פוטנציאל לתחזוקה: אמנם אמין בדרך כלל, אך קיים סיכוי לדליפות פוטנציאליות או כשל במערכת, שעלולים לדרוש תחזוקה רבה יותר בהשוואה למערכות חימום אחרות.
הנחת צינורות לחימום תת רצפתי

יתרונות וחסרונות של חימום תת רצפתי בחשמל

חימום תת רצפתי חשמלי הוא בחירה פופולרית עבור בעלי בתים רבים בשל היעילות האנרגטית שלו ודרישות התחזוקה הנמוכות שלו. מערכת חימום זו משתמשת בכבלים חשמליים או מחצלות המותקנים מתחת לרצפה כדי ליצור אווירה חמימה ונעימה בכל חדר. למרות שיש לזה כמה יתרונות, יש גם כמה חסרונות שיש לקחת בחשבון.

יתרונות

 • יעילות אנרגטית: מערכות חימום תת רצפתי חשמלי הן חסכוניות מאוד באנרגיה. הם מתחממים במהירות, שומרים על טמפרטורה עקבית ומונעים איבוד חום דרך קירות וחלונות. כתוצאה מכך, מערכות אלו יכולות לסייע בהפחתת חשבונות האנרגיה.
 • קלות התקנה: התקנת חימום תת רצפתי חשמלי היא קלה יחסית, מה שהופך אותה למתאימה לחידוש בתים קיימים או לכלול בבנייה חדשה. הוא אינו דורש שינויים משמעותיים ברצפה וניתן להתקין אותו תחת סוגי ריצוף שונים, כגון אריחים, עץ או למינציה.
 • תחזוקה נמוכה: לאחר ההתקנה, חימום תת רצפתי חשמלי דורש מעט תחזוקה או לא. זה לא כרוך בחלקים נעים או מסתמך על מערכת דוודים, ומבטל את הצורך בשירותים או בדיקות שנתיות.

חסרונות

 • עלות ראשונית: העלות המוקדמת של רכישה והתקנה של מערכת חימום תת רצפתי חשמלי יכולה להיות גבוהה יותר מאשר חלופות חימום אחרות. עם זאת, הוצאות אלו עשויות להתקזז על ידי חשבונות אנרגיה נמוכים יותר ודרישות תחזוקה מינימליות.
 • תלות בחשמל: חימום תת רצפתי חשמלי מסתמך אך ורק על חשמל, מה שעשוי להפוך את עלויות התפעול לרגישות לתנודות במחירי האנרגיה. בנוסף, במקרה של הפסקת חשמל, בני הבית עלולים לחוות אובדן חימום.
 • אי התאמה פוטנציאלית: חומרי ריצוף מסוימים, כגון שטיחים עבים, יכולים לבודד את מערכת החימום התת רצפתי, ולהפוך אותה לפחות יעילה. המתקינים צריכים לוודא שסוג הריצוף הנבחר מאפשר העברת חום תקינה.
חימום תת רצפתי מים או חשמל

חימום תת רצפתי מים או חשמל: השוואה

חלק זה דן בהבדלים בין שתי המערכות כדי לעזור לכם לקבל החלטה מושכלת בין חימום תת רצפתי מים או חשמל.

יתרונות של מערכות מבוססות מים:

 • חסכוני באנרגיה
 • הורדת עלויות תפעול לטווח ארוך
 • טוב לאזורים גדולים יותר

חסרונות של מערכות מבוססות מים:

 • עלויות התקנה גבוהות יותר מראש
 • דורש מקום למשאבת חום
 • מסובך יותר להתקנה

יתרונות של מערכות חשמליות:

 • עלויות התקנה נמוכות יותר
 • קל ומהיר יותר להתקנה
 • מתאים היטב לחללים קטנים או לשיפוצים של דירה

חסרונות של מערכות חשמליות:

 • פחות חסכוני באנרגיה
 • עלויות תפעול גבוהות יותר לטווח ארוך
 • ייתכן שיידרשו שינויים במערכת החשמל

הבחירה בין מערכת חימום תת רצפתי מים או חשמל תלויה בגורמים שונים כגון גודל השטח, דרישות יעילות אנרגטית, מקום פנוי להתקנה ושיקולי תקציב. חיוני לשקול את היתרונות והחסרונות של כל מערכת לפני קבלת החלטה, תוך זכור ששתי המערכות יכולות לספק חלל נוח ומחומם באופן שווה.

חימום תת רצפתי מים או חשמל: תהליך התקנה ודרישות

התקנת חימום תת רצפתי מים

תהליך ההתקנה של חימום תת רצפתי מים, מתחיל בתכנון ובפריסה של המערכת. סעפת מותקנת כדי לפזר מים באופן שווה דרך סדרה של צינורות המוטבעים ברצפה. יש לשקול היטב את המרווח והאורך של הצינורות, מכיוון שהדבר עלול להשפיע באופן משמעותי על יעילות החימום.

לאחר מכן, נוצר מחסום באמצעות חומרי בידוד למניעת בריחת חום כלפי מטה וכדי להבטיח יעילות אנרגטית. לאחר מכן מניחים את מערכת הצינורות על הרצפה המבודדת ומחוברים לסעפת.

לאחר שהצינורות נמצאים במקומם, יוצקים תערובת מלט על הרצפה כדי לכסות את הצינורות וליצור משטח שטוח. חשוב לבחור את סוג המלט המתאים, תוך התחשבות בגורמים כמו זמן ייבוש, עומס הרצפה וסוג הריצוף שיש להתקין מעל מערכת החימום. לאחר ייבוש המלט, הגימור הסופי של הרצפה מתחיל.

כמה דרישות חיוניות להתקנות חימום תת רצפתי של מים כוללות:

 • בידוד הולם לשמירת חום מיטבית
 • מרווח ואורך צינור נכונים לפיזור חום
 • עיצוב ופריסה מקצועיים כדי להבטיח תאימות לבחירות ריצוף

התקנת חימום תת רצפתי בחשמל

התקנת חימום תת רצפתי חשמלי מורכבת משלושה שלבים מרכזיים: הכנת תת הרצפה, הנחת גוף החימום ויישום גימור הרצפה.

ראשית, יש להכין את תת הרצפה כראוי על ידי הקפדה שהיא נקייה, מפולסת וללא פסולת. לעתים קרובות מוסיפים שכבת בידוד כדי להגביר את יעילות האנרגיה ולמנוע את התפזרות החום כלפי מטה.

לאחר מכן, גוף החימום החשמלי – בדרך כלל בצורת כבל, שטיח או נייר כסף – מותקן בהתאם להמלצות היצרן. יש להקפיד להימנע מחפיפה של כבלים, שכן הדבר עלול לגרום להתחממות יתר. חיישן רצפה חייב להיות ממוקם ליד גוף החימום כדי לנטר את הטמפרטורה ולמנוע התחממות יתר.

לאחר התקנת גוף החימום, ניתן להתקין את חיפוי הרצפה הסופי, שעשוי להיות מורכב מאריחים, למינציה או ריצוף עץ מהונדס. חיוני לעיין בהנחיות היצרן כדי להבטיח תאימות למערכת החימום שנבחרה.

כמה דרישות חשובות עבור התקנות חימום תת רצפתי חשמלי כוללות:

 • הכנה נכונה של תת רצפת כדי למקסם את פיזור החום
 • עמידה בהמלצות היצרן לגבי פריסת גוף החימום
 • בחירת חומרי גימור לרצפה תואמים למערכת

חימום תת רצפתי מים או חשמל: תחזוקה ותוחלת חיים

שמירה על חימום תת רצפתי מים

מערכות חימום תת רצפתי מים דורשות תחזוקה שוטפת כדי להבטיח ביצועים אופטימליים ואריכות ימים. חיוני לבדוק את רמות הלחץ של המערכת כל 6 חודשים, הוספת מים במידת הצורך. בנוסף, יש להוציא את האוויר מהמערכת לפחות פעם בשנה, מכיוון שאוויר כלוא עלול להוביל לחוסר יעילות.

יש לבדוק מדי שנה את יחידת חילופי החום והמשאבות הנלוות לאיתור סימני בלאי או נזק. כמו כן, חשוב לוודא שהתרמוסטטים והבקרות של המערכת פועלים כהלכה.

שמירה על חימום תת רצפתי חשמלי

מערכות חימום תת רצפתי חשמלי דורשות בדרך כלל פחות תחזוקה מאשר מקבילותיהן על בסיס מים. כדי להאריך את תוחלת החיים שלהן, ודאו שהתרמוסטטים והבקרות של המערכת פועלים כהלכה, והחליפו אותם במידת הצורך. בדקו באופן קבוע את פני הרצפה עבור כל סימני נזק או בלאי שעלולים להשפיע על מחצלת החימום או הכבלים שמתחתיה.

בנוסף, אם המערכת מחוברת למפסק הארקה, בדקו אותו מעת לעת כדי להבטיח הגנה נאותה מפני תקלות חשמליות.

הן למערכות חימום תת רצפתי מים והן חשמלי יש תוחלת חיים ארוכה יחסית כשהן מתוחזקות כראוי. מערכות מבוססות מים יכולות להחזיק מעמד בין 25 ל-50 שנה, בעוד שלמערכות חשמליות תוחלת חיים של כ-30 שנה. עם זאת, אורך החיים עשוי להשתנות בהתאם לגורמים כגון איכות ההתקנה ועמידה בלוחות זמנים של תחזוקה נאותים של חימום תת רצפתי מים או חשמל.

התקנת מערכת חימום רצפה

חימום תת רצפתי מים או חשמל: השפעה ויעילות סביבתית

השפעה על הסביבה של חימום תת רצפתי מים

מערכות חימום תת רצפתי של מים משתמשות במים חמים המוזרים דרך צינורות המוטבעים ברצפה כדי לספק חום. מערכות אלו מחוברות בדרך כלל לדוד מרכזי או למשאבת חום, שיכולים להיות מופעלים על ידי מגוון מקורות אנרגיה כגון גז, נפט, חשמל או חומרים מתחדשים כמו פאנלים סולאריים.

בשימוש במקורות אנרגיה מתחדשים, ההשפעה הסביבתית של חימום תת רצפתי מים מצטמצמת באופן משמעותי. מערכות אלו ידועות ביעילות האנרגטית שלהן משום שהן מפזרות חום בצורה שווה יותר ודורשות טמפרטורות מים נמוכות יותר בהשוואה לרדיאטורים המסורתיים. טמפרטורות נמוכות יותר של מים יכולות לגרום לצריכת אנרגיה מופחתת, מה שמוביל לפליטת גזי חממה נמוכה יותר.

עם זאת, אם נעשה שימוש במקור אנרגיה שאינו מתחדש להפעלת הדוד או משאבת החום, ההשפעה הסביבתית תהיה תלויה ביעילותו של מקור האנרגיה המסוים הזה וכל פליטת גזי חממה הקשורה אליו.

השפעה הסביבתית של חימום תת רצפתי חשמלי

מערכות חימום תת רצפתי חשמלי משתמשות בכבלים חשמליים או מחצלות המוטבעות ברצפה כדי לייצר חום. ניתן להפעיל מערכות אלו ישירות מרשת החשמל, או ממקורות אנרגיה מתחדשים אם זמינים.

בהשוואה למערכות מבוססות מים, חימום תת רצפתי חשמלי נוטה להיות פחות חסכוני באנרגיה, במיוחד כאשר משתמשים בשטחים גדולים. הסיבה לכך היא שמערכות חשמליות מסתמכות בדרך כלל על הגדרות טמפרטורה גבוהות יותר כדי לייצר את רמת החום הרצויה. כתוצאה מכך, זה יכול להוביל לצריכת חשמל מוגברת, אשר תורמת לפליטות גבוהות יותר של גזי חממה אם החשמל מופק ממקורות לא מתחדשים כגון פחם או גז טבעי.

עם זאת, אם החשמל מופק ממקורות אנרגיה מתחדשים כמו אנרגיה סולארית, ניתן להפחית משמעותית את ההשפעה הסביבתית של חימום תת רצפתי חשמלי. בנוסף, למערכות חשמליות יש יתרון קלות יותר להתקנה ולתחזוקה, עם פחות רכיבים לתקלה.

לסיכום, מערכות חימום תת רצפתי מים או חשמל יכולות להציע פתרונות חימום ידידותיים לסביבה, במיוחד כשהן מופעלות על ידי מקורות אנרגיה מתחדשים. חשוב לבעלי בתים לקחת בחשבון גורמים כגון יעילות אנרגטית, עלויות התקנה, דרישות תחזוקה וזמינות של מקורות אנרגיה מתחדשים בעת בחירת מערכת חימום תת רצפתי מים או חשמל.

אז מה היה לנו?

לייעוץ עם מומחה והצעת מחיר השאירו פרטים

Picture of יגאל פסחוב
יגאל פסחוב

הסיבה העיקרית שבזכותה נחשפתי לתחום של מערכות חימום תת רצפתי היא בגלל שהבן הבכור שלי סובל מאסתמה. הצורך שלנו למצוא אפשרויות חימום בחורף מבלי לגרום לייבוש של האוויר והחמרה של הסימפטומים הביאו אותי לחקור לעומק את העולם של פתרונות הסקה וחימום ביתיים. עד שמצאתי את האחד שלי - מערכת חימום תת רצפתי