משאבות חום

משאבות חום הפכו לבחירה פופולרית יותר ויותר עבור מגורים ומבנים מסחריים, בשל יעילותן האנרגטית והיכולת לספק חימום וקירור כאחד. כחלופה רב-תכליתית וידידותית לסביבה למערכות תנורים ומיזוג אוויר מסורתיות, משאבות חום יכולות למלא תפקיד משמעותי בהפחתת צריכת האנרגיה והורדת חשבונות החשמל.

משאבת חום מעבירה אנרגיה תרמית ממקום אחד לאחר, בין אם על ידי הפקת חום מבחוץ והכנסתו פנימה במהלך החודשים הקרים יותר או העברתו מבפנים אל החוץ במהלך חודשים חמים יותר. תהליך זה מסתמך על קירור, חומר שמשנה מצבים בין נוזל לגז כדי להקל על העברת החום. הבנת אופן פעולתן של משאבות חום והסוגים השונים שלהן יכולה לעזור לקבל החלטה מושכלת בכל הנוגע לבחירת הפתרון הטוב ביותר עבור החלל שלכם.

כדי לבצע את הבחירה המתאימה ביותר של מערכת משאבת חום, חיוני לקחת בחשבון גורמים כגון האקלים, קיבולת החימום והקירור הנדרשת והיעילות הכוללת של היחידה. בסעיפים הבאים, נחקור סוגים שונים של משאבות חום, מרכיביהן והגורמים שיכולים להשפיע על הביצועים שלהן, וננחה אתכם בבחירת המערכת הנכונה כדי לענות על צורכי הנוחות והיעילות האנרגטית שלכם.

משאבות חום בחוץ

הבנת משאבות חום

משאבת חום היא מכשיר יעיל ורב-תכליתי שיכול לחמם ולקרר את הבית שלכם. זה עובד על ידי העברת אנרגיית חום ממקום אחד לאחר. במהלך החודשים הקרים יותר, הוא שואב חום מהאוויר שבחוץ או מהאדמה ומעביר אותו פנימה. לעומת זאת, בחודשים החמים יותר, הוא לוקח חום מבפנים ודוחף אותו החוצה כדי לקרר את הבית.

כדי להבין את פעולתן של משאבות חום, עליכם להבין את שני המרכיבים העיקריים: המעבה והמאייד. יחידת המעבה ממוקמת בדרך כלל מחוץ לבית, בעוד המאייד מותקן בפנים. השניים מחוברים באמצעות צינור מלא בקירור הנקרא קו קירור.

התהליך מתחיל עם הקירור, שזורם דרך המאייד, סופג חום מהאוויר שמסביב. כאשר נוזל הקירור עמוס החום נע לעבר המעבה, הוא משחרר את החום הזה, ומחמם את הבית שלכם. מחזור זה חוזר לפי הצורך כדי לשמור על הטמפרטורה הרצויה.

משאבות חום נחשבות לחסכוניות באנרגיה מכמה סיבות:

 • הן יכולות להפיק יותר אנרגיית חום מהאנרגיה החשמלית שהם צורכים.
 • הן מעבירות חום במקום לייצר אותו, וחוסכים בעלויות חימום.
 • ניתן להפוך את התהליך, ולהשתמש בו כמזגן במזג אוויר חם יותר.

קבלת החלטה מושכלת לגבי משאבות חום תהיה כרוכה בבחינת סוגי משאבות שונות:

 1. משאבות חום אוויר-אוויר: אלו הן הסוג הנפוץ ביותר, המעבירות חום בין האוויר החיצוני לבית.
 2. משאבות חום גיאותרמיות: ידועות גם בתור משאבות חום מקור קרקע, אלו משתמשות בטמפרטורת הקרקע היציבה כדי להעביר חום.
 3. משאבות חום ממקור מים: אלו מנצלות מים כתווך לחילופי חום.

בעת בחירת משאבת חום, חשוב לקחת בחשבון גורמים כגון יעילות, גודל ועלות. העריכו את דירוגי הביצועים כדי לקבוע את היעילות של משאבת חום. לגודל נכון יש חשיבות מכרעת, שכן יחידה גדולה מדיי או קטנה מדיי לא תתפקד בצורה מיטבית. לבסוף, חשבו בקפידה את עלויות ההשקעה הראשוניות, ההתקנה והתפעול השוטף כדי לוודא שמשאבת החום מתאימה לתקציב שלכם.

סוגי משאבות חום

משאבות חום ממקור אוויר

משאבות חום ממקור אוויר (ASHP) שואבות חום מהאוויר החיצוני כדי לספק חימום וקירור לביתכם. בעונת החימום הם אוספים חום מהאוויר ומעבירים אותו פנימה; בעוד בעונת הקור, הם מסירים חום מהבית ומשחררים אותו בחוץ. ASHPs חסכוניים באנרגיה ויכולים לעזור להוזיל את חשבונות החשמל שלכם בצורה משמעותית. כמה יתרונות של משאבות חום ממקור אוויר כוללים:

 • התקנה קלה
 • מתאים לרוב האקלים
 • יכול לספק גם חימום וגם קירור

עם זאת, היעילות שלהם עשויה לרדת בטמפרטורות קרות במיוחד.

משאבות חום ממקור קרקע

משאבות חום מקור קרקע (GSHP), הידועות גם בשם משאבות חום גיאותרמיות, משתמשות בטמפרטורה היציבה של כדור הארץ כדי לספק חימום וקירור לביתכם. מערכות אלו דורשות מערכות צנרת תת קרקעיות הנקראות לולאות קרקע, המנצלות את הטמפרטורה הקבועה של כדור הארץ כדי לספוג חום בחורף או לפזר חום בקיץ. GSHPs יעילים יותר מאשר ASHPs, אך יש להם עלות ראשונית גבוהה יותר. היתרונות העיקריים של משאבות חום מקור קרקע כוללים:

 • יעילות גבוהה באופן עקבי
 • עלויות תפעול נמוכות
 • תוחלת חיים ארוכה

חיוני להעריך את כדאיות התקנת GSHP בנכס שלכם, מכיוון שגורמים כמו הרכב הקרקע וקרקע זמינה יכולים להשפיע על ההתקנה.

משאבות חום מקור מים

משאבות חום ממקור מים (WSHP) משתמשות במקור מים סמוך, כגון אגמים, נחלים וכו׳, כאמצעי להעברת חום. מערכות אלו שואבות חום מהמים בעונת הקיץ ומזרימות עודפי חום בחזרה למים במהלך עונת החורף. WSHPs מציעים רמות יעילות דומות ל- GSHPs מכיוון שהמים מספקים מקור חום עקבי יותר מאוויר. כמה יתרונות של משאבות חום ממקור מים הם:

 • יעילות מעולה
 • עלויות תפעול נמוכות
 • השפעה סביבתית נמוכה

זכרו כי אתם זקוקים לגישה למקור מים מתאים עבור סוג זה של משאבת חום וייתכן שתידרשו לאישורים להתקנה.

משתמשי משאבות חום, משתמשים במערכת חימום וקירור רב-תכליתית וחסכונית באנרגיה. משאבות חום מעבירות חום ממקום אחד לאחר, או מוציאות אותו מהחוץ כדי לחמם את הבית או מסירות אותו מהבית כדי לקרר את החלל.

במהלך מצב החימום, משאבת החום שואבת חום מהאוויר החיצוני או מהאדמה ומעבירה אותו לתוך הבית שלכם. במצב זה, הסליל החיצוני פועל כמאייד, סופג חום. הקירור בצינורות נושא את החום הזה לאזור הייעודי, שם הסליל הפנימי משמש כמעבה, ומשחרר חום לבית. המאוורר מפיץ את האוויר החם בכל חלל המגורים.

במהלך מצב הקירור, משאבת החום פועלת בדומה למזגן. הוא שואב חום מהבית שלכם ומשחרר אותו בחוץ. תהליך זה הופך את תפקידי הסלילים הפנימיים והחיצוניים, כאשר הסליל הפנימי פועל כמאייד והסליל החיצוני כמעבה.

לסיכום, משאבות חום פועלות לפי:

 • הפקת חום מהחוץ או מהקרקע במהלך מצב חימום
 • שחרור חום מהפנים אל החוץ במהלך מצב קירור
 • שימוש בקרור להעברת חום דרך סלילים וצינורות
 • הסתמכות על מטפל באוויר פנימי ויחידה חיצונית כדי לשלוט בתהליך העברת החום

שימוש במשאבת חום מספק לך מערכת חימום וקירור חסכונית באנרגיה, נוחה ואמינה שיכולה לשנות את הנוחות הכללית של הבית שלכם.

מאייד של משאבת חום

יתרונות ומגבלות של משאבות חום

יעילות אנרגטית

משאבות חום חסכוניות מאוד באנרגיה, מכיוון שהן מעבירות חום במקום לייצר אותו. הם יכולים לספק עד פי 3-4 יותר אנרגיית חום מהאנרגיה החשמלית שהם צורכים, מה שאומר שאתם יכולים להפיק תועלת מחסכון משמעותי באנרגיה. יעילות מוגברת זו יכולה להוביל לחשבונות חשמל נמוכים יותר ולהפחית את צריכת האנרגיה הכוללת.

יעילות לעומת עלות

למרות שההשקעה הראשונית עבור משאבת חום עשויה להיות גבוהה יותר ממערכות חימום אחרות, הן ידועות בביצועים החסכוניים שלהן בטווח הארוך. למשאבות חום עלויות תפעול נמוכות יותר, דורשות פחות תחזוקה ואורך חיים ארוך יותר בהשוואה למערכות חימום מסורתיות. המשמעות היא שלאורך זמן, אתם יכולים לחסוך כסף על חשבונות החשמל ועלויות התחזוקה.

השפעה על הסביבה

ההשפעה הסביבתית של משאבות חום נמוכה בדרך כלל מזו של מערכות חימום קונבנציונליות. מכיוון שהם מסתמכים על העברת חום מהסביבה במקום שריפת דלקים מאובנים, הם פולטים פחות גזי חממה ותורמים פחות לזיהום האוויר. באמצעות משאבת חום, אתם יכולים לעזור להפחית את טביעת הרגל הפחמנית שלכם ולתמוך במאמצים להילחם בשינויי האקלים.

הגבלות ושיקולים

למרות היתרונות הרבים, למשאבות חום יש כמה מגבלות:

 • תלות באקלים: היעילות של משאבת חום פוחתת ככל שהטמפרטורות החיצוניות יורדות. באקלים קר במיוחד, ייתכן שיידרשו מקורות חימום משלימים.
 • השקעה ראשונית: העלות המוקדמת של רכישה והתקנה של משאבת חום יכולה להיות גבוהה, אם כי חיסכון לטווח ארוך בחשבונות האנרגיה עשוי לקזז הוצאה זו.
 • התקנה של מומחה: התקנה נכונה היא חיונית למיצוי היעילות. בחירת מתקין מוסמך ומנוסה היא חיונית כדי להבטיח שתפיק את המרב ממשאבת החום שלך.

זכרו את הגורמים האלה כשאתם מחליטים אם משאבת חום מתאימה לבית שלכם. על ידי שקלול היתרונות והמגבלות, אתם יכולים לקבל החלטה מושכלת שתתאים לצרכים הספציפיים שלכם.

תחזוקה שוטפת של משאבות חום

תחזוקת משאבת החום חיונית כדי להבטיח את יעילותה ואורך החיים שלה. על ידי ביצוע מספר נהלי תחזוקה שגרתיים, תוכל לשמור על הפעלת משאבת החום בצורה חלקה.

בדקו ונקו מסננים: בדוק את המסננים של משאבת החום באופן קבוע. עדיף לנקות או להחליף אותם כל חודש בעונות השימוש הרבות וכל חודשיים בעונות השימוש הקלות יותר. מסננים מלוכלכים מגבילים את זרימת האוויר, וגורמים למערכת לעבוד קשה יותר ולצרוך יותר אנרגיה.

נקו את היחידה החיצונית: שמרו את האזור סביב היחידה החיצונית נקי וללא פסולת. הסירו עלים, זרדים ומכשולים אחרים מכיוון שהם יכולים להפחית את זרימת האוויר ולהשפיע על יעילות משאבת החום. ניקוי הסליל החיצוני עם זרם עדין של מים ישפר גם את הביצועים.

בדקו אם יש זרימת אוויר תקינה: ודאו שאין חסימות בתוך או סביב פתחי האוורור, הן בפנים והן בחוץ. שמירה על זרימת אוויר תקינה היא קריטית ליעילות משאבת החום. כוונו את הרפפות במידת הצורך כדי להשיג פיזור אוויר מירבי.

בדקו חיבורים חשמליים: ודאו שכל החיבורים החשמליים והחיווט מאובטחים ולא ניזוקים. חיבורים רופפים או חוטים משופשפים עלולים להוביל לפעולה לא סדירה ולנזק אפשרי למשאבת החום שלכם. כבו תמיד את החשמל ליחידה לפני בדיקת רכיבים חשמליים.

תזמנו תחזוקה מקצועית: רצוי לתת שירות למשאבת החום שלכם על ידי איש מקצוע לפחות פעם בשנה. הם יבצעו בדיקה יסודית, לרבות בדיקת רמות נוזל הקירור, צינורות, ואימות פעולתו התקינה של מחזור ההפשרה.

על ידי ביצוע משימות תחזוקה שגרתיות אלה, תוכלו להבטיח את הביצועים האופטימליים ואת אורך החיים הממושך של משאבת החום שלכם. זכרו, משאבת חום מטופחת לא רק חוסכת באנרגיה אלא גם מפחיתה עלויות והוצאות תיקון אפשריות.

משאבת חום במקום סגור

משאבות חום וקיימות

משאבות חום יכולות לתרום באופן משמעותי להפחתת פליטת גזי חממה ולקדם יעילות אנרגטית בביתכם. על ידי העברת חום מחללים קרירים לחממים יותר, הם דורשים פחות חשמל בהשוואה למערכות חימום וקירור מסורתיות.

משאבת החום יכולה לחסוך בין 3.2 ל-4.8 טון פליטת CO2 בשנה, בהתאם למערכת החימום הקיימת. בנוסף, יש להם תוחלת חיים של 20 עד 25 שנים עם תחזוקה נאותה, מה שמבטיח יתרונות ארוכי טווח עבורכם ועבור הסביבה.

כדי למקסם את הפוטנציאל של משאבות חום, שקלו את הפעולות הבאות:

 • בחרו את הסוג הנכון: ישנם שלושה סוגים עיקריים של משאבות חום – מקור אוויר, מקור קרקע ומקור מים. לכל אחד יש את היתרונות והמגבלות שלו, אז חיקרו ובחרו את המתאימה ביותר לצרכים ולסביבה שלכם.
 • השקיעו בבידוד: בידוד נכון שומר על ביתכם חם במהלך החורף וקריר במהלך הקיץ תוך הפחתת הביקוש למשאבת החום שלכם. זה עוזר למערכת שלכם לפעול ביעילות רבה יותר ומפחית את צריכת האנרגיה שלכם.
 • בחרו בדגם חסכוני באנרגיה: חפשו משאבות חום עם מקדם ביצועים עונתי גבוה (SPF) או מקדם ביצועים גבוה (COP). מודלים אלה יכולים לספק יעילות טובה יותר ועלויות תפעול נמוכות יותר.
 • תחזוקה שוטפת: בדיקות ותחזוקה שוטפות שומרים על הפעלת משאבת החום שלכם ביעילות, מאריכים את חייה ומבטיחים ביצועים מיטביים.

על ידי השקעה במשאבות חום, אתם יכולים לתרום לעתיד בר קיימא יותר תוך הנאה מהיתרונות של מערכת חימום וקירור חסכונית באנרגיה וחסכונית.

אז מה היה לנו?

לייעוץ עם מומחה והצעת מחיר השאירו פרטים

Picture of יגאל פסחוב
יגאל פסחוב

הסיבה העיקרית שבזכותה נחשפתי לתחום של מערכות חימום תת רצפתי היא בגלל שהבן הבכור שלי סובל מאסתמה. הצורך שלנו למצוא אפשרויות חימום בחורף מבלי לגרום לייבוש של האוויר והחמרה של הסימפטומים הביאו אותי לחקור לעומק את העולם של פתרונות הסקה וחימום ביתיים. עד שמצאתי את האחד שלי - מערכת חימום תת רצפתי