משאבת חום לבריכה

כבעלי בריכות, כולנו רוצים ליהנות משחייה נוחה בכל מזג אוויר, וכאן נכנסות לתמונה משאבת חום לבריכה. התקנים חסכוניים באנרגיה אלו מספקים פתרון חסכוני לשמירה על טמפרטורת מים קבועה ללא קשר לעונה ולתנאי החוץ. במאמר זה, נצלול ליסודות של משאבות חום לבריכה ונעזור לכם להבין כיצד הן יכולות לשפר את חווית השחייה שלכם.

משאבות חום לבריכה פועלות על ידי העברת חום מהאוויר או הקרקע למי הבריכה, ומעלות ביעילות את טמפרטורת המים. תהליך זה שונה ממחממי גז או מחממים חשמליים מסורתיים, שכן משאבות חום לבריכה צורכות פחות אנרגיה באופן משמעותי, וכתוצאה מכך עלויות חשמל מופחתות לבעלי בתים. הם גם אופציה ידידותית לסביבה, תוך שימוש במקורות אנרגיה מתחדשים להפקת חום.

חיוני לבחור את משאבת החום המתאימה לבריכה שתתאים לצרכים שלכם, תוך התחשבות בגורמים כגון גודל, מותג ודרישות התקנה. על ידי בחירת המשאבה המתאימה לבריכה שלכם ותחזוקה נאותה, נוכל להבטיח חווית שחייה מהנה ללא נטל של עלויות חשמל מופרזות או פגיעה בסביבה.

הבנה בסיסית של משאבות חום לבריכה

משאבות חום לבריכה הן דרך חסכונית באנרגיה לחמם את הבריכה, להאריך את עונת השחייה תוך שמירה על עלויות החשמל. נסביר את היסודות של אופן פעולתן של משאבות חום לבריכה, למה לצפות מבחינת ביצועים וכמה מהיתרונות שהן מציעות על פני אפשרויות חימום אחרות.

משאבות חום לבריכה פועלות על ידי הפקת חום מהאוויר הסביבה והעברתו למי הבריכה. הם משתמשים במחזור קירור, בדומה למזגן או למקרר, אבל הפוך. משאבת החום מורכבת ממאוורר, סליל מאייד ומדחס. המאוורר מושך פנימה את האוויר החיצוני, שעובר מעל סליל המאייד. החום מהאוויר נספג בקירור, שנדחס והופך חם.

הקירור המחומם הזה עובר דרך מחליף חום שם הוא מעביר את החום למי הבריכה, המועברים על ידי משאבת הבריכה. נוזל הקירור המקורר חוזר לסליל המאייד כדי להתחיל את התהליך מחדש.

היעילות של משאבת חום לבריכה נמדדת על ידי מקדם הביצועים שלה (COP). COP גבוה יותר מצביע על יעילות רבה יותר, כלומר מופק יותר חום ליחידת אנרגיה שנצרכת. למשאבות חום לבריכה יכולות להיות ערכי COP הנעים בין 3 ל-7, כלומר לכל יחידת אנרגיה בשימוש, הן יכולות לייצר פי 3 עד 7 כמות אנרגית חום, מה שהופך אותן ליעילות ביותר.

יש כמה יתרונות לשימוש במשאבת חום לבריכה. הם:

 • יעילות אנרגטית: כפי שהוזכר קודם לכן, ה-COP הגבוה שלהם הופך אותם לאפשרות חימום חסכונית באנרגיה.
 • חסכוניות: בעוד שלמשאבות חום לבריכה עשויות להיות עלות מוקדמת גבוהה יותר ממערכות חימום אחרות, עלויות התפעול הנמוכות שלהן הופכות אותן לפתרון חסכוני בטווח הארוך.
 • ידידותי לסביבה: על ידי הסתמכות על אוויר הסביבה לחום, משאבות חום לבריכה מייצרות פחות פליטות גזי חממה ויש להן טביעת רגל פחמנית קטנה יותר בהשוואה למחממי גז או פרופאן.
 • ביצועים עקביים: משאבות חום לבריכה יכולות לשמור על טמפרטורת מים עקבית, בעוד שמערכות חימום סולארי עשויות להתקשות לעשות זאת בתנאי מזג אוויר מעוננים או במהלך חודשים קרירים יותר.

מגבלה אחת היא שמשאבות חום לבריכה עשויות להיתקשות בטמפרטורות קרות במיוחד מכיוון שהן מסתמכות על אוויר הסביבה לחום. עם זאת, גודל נכון של משאבת החום ושימוש בכיסויי בריכה יכולים לעזור למקסם את היעילות ולשמור על טמפרטורות המים הרצויות גם במזג אוויר קר יותר.

התקנת משאבת חום לבריכה

היתרונות של משאבת חום לבריכה

יעילות אנרגטית

אחד היתרונות הגדולים ביותר של משאבות חום לבריכה הוא היעילות האנרגטית שלהן. בניגוד לתנורי חימום גז או חשמליים, משאבות חום מעבירות חום מהאוויר שמסביב למי הבריכה, מה שהופך אותן ליעילות להפליא. זה מביא לעלויות תפעול נמוכות משמעותית ויכול לחסוך לנו סכום כסף ניכר על חשבונות החשמל.

אריכות ימים

למשאבות חום לבריכה יש תוחלת חיים ארוכה, הנמשכת בדרך כלל בין 10 ל-20 שנים, תלוי בתחזוקה ובשימוש. עם טיפול נאות, משאבת חום יכולה לפעול ביעילות לאורך כל חייה, הדורשת תחזוקה מינימלית בלבד. אורך חיים זה מבטיח חווית שחייה אמינה ונוחה לעונות רבות.

ידידותי לסביבה

לבסוף, משאבות חום לבריכה הן בחירה ידידותית לסביבה. הן מנצלות מקורות אנרגיה מתחדשים כמו אוויר הסביבה במקום לשרוף דלקים מאובנים, ובכך מייצרות פחות פליטות גזי חממה. על ידי בחירת משאבת חום לבריכה, נוכל ליהנות מטמפרטורת שחייה נוחה תוך הפחתת ההשפעה הסביבתית שלנו.

סוגי משאבות חום לבריכה

משאבות חום ממקור אוויר

משאבות חום ממקור אוויר הן הסוג הנפוץ ביותר של משאבות חום לבריכה בשוק. מערכות אלו משתמשות במאוורר כדי לשאוב אוויר חיצוני, העובר מעל סליל מאייד המכיל חומר קירור. החום מהאוויר נספג על ידי נוזל הקירור, שלאחר מכן נדחס, ומעלה את הטמפרטורה שלו. נוזל הקירור המחומם הזה מופץ דרך מחליף חום, ומעביר את החום למי הבריכה.

היתרונות של משאבות חום ממקור אוויר כוללים את היעילות האנרגטית והחסכוניות שלהן. הם יכולים לחמם בריכה ביעילות באקלים בינוני עד חם, אבל הביצועים שלהם עשויים לרדת בטמפרטורות קרות יותר.

משאבות חום ממקור מים

משאבות חום ממקור מים, הידועות גם כמשאבות חום גיאותרמיות, מנצלות חום ממקור מים סמוך, כגון אגם, נהר או אפילו מים תת קרקעיים. מערכות אלו משתמשות במחליף חום של מים לקירור כדי ללכוד את החום מהמים ולהעבירו לבריכה.

קיימים שני סוגים עיקריים של משאבות חום מקור מים: מערכות לולאה פתוחה ומערכות לולאה סגורה. מערכות לולאה פתוחה מעבירות מים ישירות מהמקור דרך מחליף החום ובחזרה אל המקור, בעוד שמערכות לולאה סגורות משתמשות בלולאת צנרת מלאה בתמיסת אנטיפריז המסתובבת בין מחליף החום למקור המים.

משאבות חום ממקור מים יקרות יותר מראש אך מציעות יעילות גבוהה וביצועים עקביים ללא קשר לטמפרטורת האוויר. הם עשויים להיות אופציה טובה עבור אלה עם גישה למקור מים ותקציב גבוה יותר.

משאבות חום ממקור קרקע

משאבות חום ממקור קרקע, בדומה למשאבות חום ממקור מים, משתמשות בטמפרטורה היציבה של כדור הארץ כדי לספק חום. מערכות אלו מנצלות לולאת קרקע של צנרת שקבורה מתחת לאדמה, מלאה בנוזל מעביר חום. הנוזל סופג את חום כדור הארץ ומעביר אותו למי הבריכה דרך מחליף חום.

כמו משאבות חום ממקור מים, משאבות חום ממקור קרקע יכולות להיות מותקנות כמערכות לולאה פתוחה או לולאה סגורה. הם מציעים ביצועי חימום עקביים ואינם מושפעים מטמפרטורות האוויר בחוץ.

משאבות חום ממקור קרקע עשויות להיות מעט יקרות יותר להתקנה מאשר משאבות חום ממקור אוויר עקב דרישות חפירה. עם זאת, הם מספקים חימום אמין ויעיל, מה שהופך אותם להשקעה מצוינת לטווח ארוך לצרכי חימום הבריכה שלך.

התקנה ותחזוקה של משאבת חום לבריכה

בכל הנוגע להתקנה ותחזוקה של משאבת חום לבריכה, עלינו להבטיח טיפול נאות ותשומת לב לכל שלב בתהליך. זה יבטיח את אורך החיים והיעילות של משאבת החום, ויספק ביצועים מיטביים.

ראשית, בחירת המיקום הנכון עבור משאבת החום היא קריטית. עלינו לכוון לאזור עם אוורור מתאים, נגיש בקלות לתחזוקה וממוקם הרחק ממכשולים. כמו כן, מומלץ להרחיק את היחידה לפחות 2.5-3.5 מטר מהבריכה כדי לקדם את זרימת האוויר.

לאחר שבחרנו מיקום אידיאלי, הגיע הזמן להתחיל בתהליך ההתקנה. עלינו לחבר את אספקת החשמל, להבטיח שדרישות המתח מתקיימות, ולפעול לפי תקנות החשמל. בנוסף, חיבור משאבת החום למערכת הסחרור של הבריכה הוא חיוני. חשוב להשתמש בחומרי צנרת מתאימים, כגון PVC או CPVC, יחד עם אביזרים ודבקים מתאימים.

עם השלמת ההתקנה, עלינו להתמקד בהיבטי התחזוקה. בדיקות סדירות של משאבת החום, במיוחד הרכיבים כמו מסננים וסלילים, הן חיוניות. עלינו לנקות או להחליף את המסננים כל שלושה חודשים ולקבוע שירות מקצועי שנתי לבדיקה יסודית.

יתר על כן, מעקב אחר רמות נוזל הקירור במשאבת החום הוא חיוני מעת לעת, שכן רמות נמוכות עלולות לגרום ליעילות מופחתת ולנזק למדחס. אם אנו מזהים דליפות קירור, חיוני שטכנאי מוסמך יטפל בבעיה בהקדם.

בעיות נפוצות של משאבת חום לבריכה ופתרונות

בחלק זה, נדון בבעיות נפוצות עם משאבות חום לבריכה והפתרונות שלהן.

רמות נמוכות של נוזל קירור

בעיה אחת שאנו נתקלים לעתים קרובות במשאבות חום לבריכה היא רמות נמוכות של נוזל קירור. נוזל קירור נמוך עלול להוביל לירידה ביעילות החימום או אפילו לגרום למשאבת החום להפסיק לפעול. כדי לטפל בבעיה זו:

 1. בדקו אם יש נזילות: בדוק את משאבת החום והחיבורים שלה לאיתור נזילות של נוזל קירור. אם אתה מוצא נזילה, חיוני לתקן אותה על ידי איש מקצוע.
 2. הטעינו או מלאו את נוזל הקירור: איש מקצוע צריך לטפל גם בטעינה או במילוי מפלסי הקירור כדי להבטיח שהכמות הנכונה נשמרת.

מדחס פגום

מדחס פגום עלול להשפיע לרעה על הביצועים של משאבת חום לבריכה. המדחס אחראי על דחיסת נוזל הקירור, כך שכל בעיה בו עלולה להפריע ליכולתה של משאבת החום לחמם את הבריכה שלך. כדי לזהות ולפתור בעיה זו:

 1. זהו וטפלו בבעיה: אם משאבת החום רועשת יתר על המידה, רוטטת או לא מחממת את הבריכה בצורה יעילה, זה יכול להיות סימן למדחס פגום.
 2. התייעצו עם איש מקצוע: פנו לטכנאי מקצועי לסיוע באבחון הבעיה ובתיקון או החלפת המדחס.

בעיות תרמוסטט

בעיות בתרמוסטט עלולות להשאיר בריכה קרה מדי או חמה מדי, או אפילו לגרום למשאבת החום לפעול ברציפות. אנו ממליצים לטפל בבעיות תרמוסטט על ידי:

 1. בדוק חיבור תקין: ודא שהתרמוסטט מחובר כהלכה למשאבת החום ושאין חוטים רופפים.
 2. בדוק לאיתור נזק: הערך את התרמוסטט לאיתור סימנים של נזק או בלאי, שעלולים לדרוש את החלפתו.
 3. כייל את התרמוסטט: אם הבעיה נמשכת, ייתכן שיהיה צורך לכייל או להחליף את התרמוסטט באופן מקצועי.
משאבת חום לבריכה

בחירת משאבת החום המתאימה לבריכה

שיקולי גודל

כאשר אתם בוחרים משאבת חום לבריכה, חשוב לקחת בחשבון את גודל הבריכה שלכם. משאבת חום קטנה מדי תתקשה לחמם ביעילות את הבריכה, בעוד יחידה גדולה מדי עלולה לבזבז אנרגיה. לגודל נכון של משאבת חום עבור הבריכה, אנו ממליצים לחשב את נפח הבריכה במטר מעוקב. לאחר מכן, תוכלו לקבוע את עליית הטמפרטורה הרצויה (ההבדל בין טמפרטורת הבריכה הרצויה לטמפרטורת האוויר הסביבתית). לבסוף, השתמשו במספרים אלה כדי לבחור משאבת חום עם יכולת החימום המתאימה, הנמדדת ב-BTUs (יחידות תרמיות בריטיות). הנה דוגמה קצרה:

 • נפח בריכה: 57 קוב
 • עליית טמפרטורה רצויה: 9.5°C
 • כושר חימום נדרש: כ-75,000 BTUs

אמינות מותג

בנוסף לגודל, אמינות המותג היא גורם חשוב נוסף בבחירת משאבת חום לבריכה. אנו מייעצים לחקור את המותגים המובילים בתעשייה ולהתחשב בגורמים כמו כיסוי אחריות, שירות לקוחות וביקורות.

מגבלות תקציב

לבסוף, חיוני להעריך את מגבלות התקציב שלfo בעת בחירת משאבת חום לבריכה. בעוד שקניית יחידה זולה יותר עשויה לחסוך לך כסף מראש, מותג אמין וחסכוני יותר באנרגיה עשוי בסופו של דבר לחסוך לכם יותר בטווח הארוך. לכן, אנו ממליצים לקבוע את טווח התקציב הראשוני שלכם ולהעריך חיסכון פוטנציאלי לטווח ארוך בהתבסס על יעילות האנרגיה של משאבת החום. זכרו, מודל יעיל יותר עשוי לעלות יותר מראש אך יכול לחסוך לך משמעותית בעלויות האנרגיה לאורך זמן.

משאבות חום לבריכה פועלות באמצעות מחזור קירור כדי להפיק חום מהאוויר החיצוני ולהעבירו למי הבריכה. תהליך זה חסכוני באנרגיה ומאפשר חימום עקבי של הבריכה.

כן, משאבות חום לבריכה ידועות ביעילות האנרגטית שלהן. הם יכולים לספק אנרגיית חימום פי כמה מהאנרגיה החשמלית שהם צורכים.

רוב משאבות החום לבריכה מיועדות לחימום, לא לקירור. עם זאת, דגמים מסוימים עשויים להיות בעלי מצב קירור להורדת טמפרטורת מי הבריכה במזג אוויר חם.

בעת גודל משאבת חום לבריכה, קחו בחשבון גורמים כמו גודל הבריכה, עליית הטמפרטורה הרצויה, הטמפרטורה החיצונית ורמת הבידוד של הבריכה. איש מקצוע יכול לעזור לך לקבוע את המידה הנכונה.

הזמן שלוקח לחימום בריכה תלוי בגורמים כמו גודל הבריכה, עליית הטמפרטורה הרצויה וקיבולת משאבת החום. בדרך כלל, זה יכול לקחת מספר שעות עד יום או יותר.

עם תחזוקה נכונה, משאבת חום לבריכה יכולה להחזיק מעמד בין 10 ל-20 שנים או יותר.

אז מה היה לנו?

לייעוץ עם מומחה והצעת מחיר השאירו פרטים

Picture of יגאל פסחוב
יגאל פסחוב

הסיבה העיקרית שבזכותה נחשפתי לתחום של מערכות חימום תת רצפתי היא בגלל שהבן הבכור שלי סובל מאסתמה. הצורך שלנו למצוא אפשרויות חימום בחורף מבלי לגרום לייבוש של האוויר והחמרה של הסימפטומים הביאו אותי לחקור לעומק את העולם של פתרונות הסקה וחימום ביתיים. עד שמצאתי את האחד שלי - מערכת חימום תת רצפתי