מה עושים עם נזילה במקרה שיש מערכת חימום ברצפה

חימום תת רצפתי הוא אחד מפתרונות החימום המרכזי המובילים בישראל, לבתים ולדירות מגורים. חימום תת רצפתי מבוסס על מערכת צינורות מים חמים המועברים תחת אריחי הריצוף, בחיבור למשאבת חום חדשנית המחממת את המים במהירות, תוך צריכת חשמל נמוכה ויעילות אנרגטית גבוהה. בבתים רבים בישראל מותקנת כיום מערכת חימום תת רצפתי מבוססת מים כבר בשלבי הבינוי, ומספקת פתרון חימום רב מערכתי ומרכזי איכותי ומשתלם.

 

הסיכון והסיכוי לנזילה סמויה מצינור במערכת חימום תת רצפתי

אחד החששות העיקריים של הלקוחות הפוטנציאליים והמתעניינים בחימום תת רצפתי, הוא חשש מפני נזילות מים תחת הריצוף, שיגרמו לצורך בהרמת אריחי ריצוף ותיקונים מורכבים ויקרים. למרות שחימום תת רצפתי מבוסס על מעבר צינורות מים תחת תשתיות הריצוף, ועל פניו קיים סיכון לפגיעה בצינור ולנזילה, חשוב להכיר את מבנה המערכת, איכות הצינורות ועמידותם על מנת להבין שמדובר בסיכוי קלוש במיוחד.

התקנתה של מערכת חימום תת רצפתי מבוססת מים מתבצע באמצעות מערכת מים סגורה, ללא צורך בשאיבה חוזרת ובשחרור המים למערכת השופכין. המערכת הסגורה מבטיחה הן חיסכון במים תוך ניצול חוזר של המים המועברים בצנרת לאורך זמן, הימנעות מחיבורים מרובים והשפעות של לחצי מים חיצוניים על הצנרת וכן שמירה על טמפרטורת מים נעימה לאורך זמן, גם כאשר המערכת כבויה. נוסף לזאת, הצינורות סובלים מבלאי נמוך במיוחד ומוגנים מנזילות מים בזכות שימור המים והימנעות מפעילות מעבר מים מוגברת. 

בשונה מצינורות המים והביוב המשמשים את מערכת האינסטלציה בבית, צינורות המים המשמשים להקמת מערכת חימום תת רצפתי הם צינורות ייחודיים העשויים מחומרים בעלי עמידות יוצרת דופן למים חמים, ומורכבים משלוש שכבות, בדרגת איטום ועמידות גבוהה במיוחד, שהסיכוי לסדקים ולנזילה בצינור ללא פגיעה חיצונית הוא אפסי.

תקלות צנרת אפשריות במערכת חימום תת רצפתי, הן תקלות שעיקרן הוא בהתקנה עצמה בשל ליקוי, חיבור רופף או שימוש בצינורות וברכיבים שאינם מיועדים ליישום במערכות חימום תת רצפתי.

חשוב לציין כי בהתקנה מקצועית של מערכת חימום תת רצפתי איכותית, תקלות ואיתור ליקויי התקנה יתבצעו כחלק מהליך ההתקנה כולו, על ידי הצוות המתקין והפיקוח עליהם, באמצעות סדרת בדיקות מחייבות המתבצעות לבדיקת איכות המערכת ותקינותה, עוד בטרם שלב ריצוף הבית וחיפוי המערכת. 

כך תמנעו מתקלות ומנזילות בהתקנת מערכת חימום תת רצפתי:

 • חשוב לבחור במערכת חימום תת רצפתי מבית יצרן מוכר ובעל מוניטין, העומדת בדרישות מכון התקנים הישראלי, ומספקת בטיחות ואיכות כחד.
 • חימום תת רצפתי דורש התקנה מקצועית ורמת מיומנות גבוהה במיוחד של צוות ההתקנה.
 • יש לוודא כי ההתקנה מתבצעת באמצעות צינורות תלת שכבתיים, איכותיים ומותאמים לייעוד זה. צינורות אלו נקראים  Dowlex, ומבטיחים לכידה מלאה של המים ועמידות הצינורות בתנאי חום. 
 • לאחר ההתקנה חשוב לוודא כי המתקינים מבצעים בקרה מלאה לכל רכיבי וחיבורי המערכת, בדיקות מתח חשמלי, איטום, בדיקות נזילות ורטיבות. 
 • יש לרכוש מערכת הכוללת התקנה מקצועית בידי מורשים בלבד.
 • יש לוודא כי המערכת כוללת אחריות מלאה לתקופה של 10 שנים לכל הפחות.

ואם בכל זאת- כיצד ניתן לזהות נזילה במערכת חימום תת רצפתי

למרות הסיכוי הנמוך, עם התקנת מערכת חימום תת רצפתי יש להביא בחשבון את האפשרות לנזילה, ולהיות ערניים לסימני נזילה אפשריים בצנרת הסמויה מן העין. בין הסימנים המעידים על חשד לנזילה תת רצפתית:

 • רצפה מזיעה ולחה ללא סיבה באזורים מסוימים בבית.
 • סימני טחב ורטיבות על קירות בחלקם התחתון.
 • הופעות אבקה, סימנים ושינויי צבע על גבי הרובה המחבר ואוטם בין אריחי הריצוף.
 • התרוממות או תזוזה לא מוסברת של מרצפות.
 • ריח לא נעים של טחב בבית. 

במקרים אלו חשוב במיוחד שלא להסיק לבד על קיומה של נזילה או על מיקומה האפשרי, וחשוב לפנות לשירות מקצועי שיבצע גילוי ואיתור נזילות, המתבצע ללא הרס ובאמצעות טכנולוגיות מתקדמות.

כיצד ניתן לתקן נזילה במערכת החימום התת רצפתי

 

במידה וקיימת נזילה באחד מצינורות מערכת החימום התת רצפתי, איתור נזילות מקצועי באמצעות מצלמה תרמית, או באמצעות טכנולוגיות מתקדמות אחרות לאיתור נזילות ללא הרס ולא פגיעה בתשתיות, יהיה הבסיס לתיקון.

עם קבלת תמונת המצב המלאה ומיקום הנזילה המדויק, ניתן יהיה לטפל בנשילה באופן מקצועי באמצעות הרמה של אריחי ריצוף בודדים באזור הנזילה בלבד, לבצע תיקון מקצועי ואיטום מלא של הצינור הפגוע או החלפתו, וסגירה מקומית ללא הרס וללא הותרת סימנים ונזק לריצוף. 

אז מה היה לנו?

לייעוץ עם מומחה והצעת מחיר השאירו פרטים

Picture of יגאל פסחוב
יגאל פסחוב

הסיבה העיקרית שבזכותה נחשפתי לתחום של מערכות חימום תת רצפתי היא בגלל שהבן הבכור שלי סובל מאסתמה. הצורך שלנו למצוא אפשרויות חימום בחורף מבלי לגרום לייבוש של האוויר והחמרה של הסימפטומים הביאו אותי לחקור לעומק את העולם של פתרונות הסקה וחימום ביתיים. עד שמצאתי את האחד שלי - מערכת חימום תת רצפתי